دوستان عزیز به دلیل نوسان بالا قیمت ها در هنگام خرید موجودی و قیمت را چک بفرمایید منتظر صدای گرمتان هستیم : 02146864002 - 09222582994
قبل از خرید چراغ مطالعه چه فاکتورهایی را در نظر بگیریم؟

راهنمای خرید چراغ مطالعه

مشتاقان کتاب بهتر از هرکسی می‌دانند که روشنایی مناسب یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای مطالعه‌ طولانی مدت است. یک چراغ مطالعه‌ خوب نه تنها خواندن صفحه‌ها را ساده‌تر می‌کند؛ بلکه جلوی خستگی و ضعیف شدن چشم را نیز می‌گیرد.

درصورتی که به دنبال خرید یک چراغ مطالعه‌ نو هستید؛ پیش از انتخاب محصول نکات زیر را به خاطر داشته باشید

میزان نور مناسب

انتخاب چراغ مطالعه‌ مناسب، بیش از هر چیزی به میزان نور اتاق بستگی دارد. اگر چراغ مطالعه‌ شما، تنها منبع نور در اتاق است؛ باید به سراغ گزینه‌هایی با روشنایی بیشتر بروید. از طرف دیگر اگر اتاق تا همینجا نیز دارای میزانی مناسب از روشنایی است، خرید یک چراغ کوچک با نور متمرکز می‌تواند به سادگی نیاز شما را برطرف کند. به یاد داشته‌باشید که اگر روشنایی صفحات کتاب و محیط افراد تفاوت زیادی با هم داشته باشند به خستگی چشم‌ها خواهند انجامید.

در کنار روشنایی اتاق، باید نیازهای شخصی خود را نیز پیش از خرید در نظر بگیرید. مثلاً کسانی که از ضعیفی چشم یا بیماری‌هایی مانند آب مروارید رنج می‌برند به نور بیشتر برای مطالعه نیاز دارند.

در حالت کلی چراغ مطالعه باید حداقل از ۵۰۰ لومن روشنایی برخوردار باشد. بسیاری تولیدکنندگان و خریداران، روشنایی چراغ‌ها را با استفاده از واحد وات مشخص می‌کنند. هرچند وات واحد مصرف انرژی چراغ است و با توجه به انواع لامپ‌هایی که امروزه در بازار موجود هستند؛ استفاده از این واحد روش مناسبی برای اندازه‌گیری روشنایی نیست.

در جدول پایین تبدیل تقریبی وات به لومن را در لامپ‌های رشته‌ای مشاهده می‌کنید:

 

۲۵ وات = ۲۵۰ لومن                                  ۷۵ وات = ۱۱۰۰ لومن

۴۰ وات = ۴۵۰ لومن                                  ۱۰۰ وات = ۱۶۰۰ لومن

۶۰ وات = ۸۰۰ لومن                                  ۱۵۰ وات = ۲۶۰۰ لومن

انتخاب طراحی چراغ

پیش از انتخاب طراحی چراغ مطالعه باید با سه نوع کلی از این چراغ‌ها آشنا شوید. چراغ‌های مطالعه در سه   چراغ های ایستاده، چراغ های رومیزی و چراغ‌ های دیواری سبک در دسترس هستند. هرکدام از این چراغ‌ها مزیت‌های خاص خود را دارند و در شرایط مختلف بهترین انتخاب هستند. به عنوان مثال چراغ‌های رومیزی انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارند؛ اما یک چراغ پایه‌بلند بهترین انتخاب برای اتاق پذیرایی خواهد بود. همچنین چراغ‌های دیواری برای مطالعه در تخت‌خواب مناسب‌تراند.

در کنار این باید سَری چراغ را نیز به درستی انتخاب کنید. طراحی هر چراغ مشخص کننده‌ ارتفاع آن و جهتی است که نور را منتشر می‌کند. سری اباژور و جنس مواد به کار رفته در آن، هرچند، نحوه‌ پخش نور را مشخص می‌کنند. به عنوان مثال سری‌های نیمه‌شفاف، تابشی ملایم و گسترده خواهند داشت و محیط بزرگ‌تری را روشن می‌کنند. اما یک طراحی مات و پایه‌ قابل تنظیم، به انتشار متمرکز نور در جهت مورد نظر شما کمک می‌کند.

پیش از انتخاب طراحی موردعلاقه خود، تمامی موارد بالا را در نظر بگیرید و نیازهای شخصی خود را در الویت قرار دهید.

انتخاب لامپ

پس از انتخاب میزان روشنایی و چراغ مطالعه‌ مناسب، زمان آن فرارسیده که مناسب‌ترین لامپ را انتخاب کنید.

امروزه لامپ‌های بسیاری با خصوصیات مختلف در بازار وجود دارند. هرچند سه دسته‌ لامپ‌های فلورسنت، رشته‌ای و ال‌ای‌دی همچنان محبوب‌ترین انتخاب‌ها در محیط‌های خانگی هستند. در ادامه به مقایسه‌ای کوتاه از این سه نوع  لامپ‌‌ها می‌پردازیم.

لامپ‌ فلورسنت: این نوع لامپ‌ها (که در ایران به نام لامپ‌های کم‌مصرف شناخته می‌شوند) به دلیل مصرف انرژی پایین و نور سفید، از محبوبیت بسیاری برخوردارند. هرچند لامپ‌های فلورسنت انتخاب مناسبی برای ساعات طولانی مطالعه به حساب نمی‌آیند. به دلیل نوسنات ولتاژ، این لامپ‌ها به شکل مداوم خاموش و روشن می‌شوند. با اینکه این خاموش و روشن شدن با چشم عادی قابل مشاهده نیست، در مدت طولانی باعث خستگی چشم و حتی سردرد خواهد شد.

لامپ‌ رشته ای: لامپ‌های سنتی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای جلوگیری از خستگی چشم‌ هستند. این لامپ‌ها از گرم کردن رشته‌ای در درون خود برای روشنایی استفاده می‌کنند، که نوری ثابت و گرم را به محیط ارائه می‌کنند و برای مطالعه‌ بسیار مناسب است.

لامپ‌ ال‌ا ی‌ دیاین گروه از لامپ‌ها روشن‌ترین نور سفید را در بین گزینه‌های موجود منتشر می‌کنند و نحوه‌ توضیح نور آن‌ها بسیار به نور طبیعی روز شبیه است. این دو خصوصیت، مطالعه‌ و تشخیص کلمات را زیر نور ال‌ای‌دی بسیار ساده می‌کند. هرچند باید اشاره کرد که روشنی این چراغ‌ها ممکن است درصورت مطالعه‌ صفحات گلاسه باعث آزار چشم‌ها شود

پیش از خرید چراغ‌ مطالعه، حتما ارتفاع و سایز کلاهک چراغ را اندازه‌گیری کنید تا لامپ چراغ از زیر آن مشخص نباشد.

1- پیش از خرید چراغ‌ مطالعه، ارتفاع و پهنای میز تحریر را اندازه‌گیری کنید. سپس با توجه به پهنای میز ارتفاع پایه چراغ انتخاب کنید. برای مثال، چراغ‌های پایه کوتاه برای میزی که وسعت کمی دارد، مناسب‌اند. هر چه ارتفاع پایه چراغ بلندتر باشد، محیط بیشتری را روشن می‌کند.

2- در نظر داشته ‌باشید که هنگام نشستن روی صندلی، نور چراغ باید تا روی شانه‌ها باشد، یعنی قسمت انتهایی حباب و پارچه چراغ باید در امتداد خط گونه باشد تا نور پراکنده شده از آن چشم را اذیت نکند. به این ترتیب، هنگام مطالعه نور به طور کامل بر کتاب پخش می‌شود.

3- توصیه می‌شود برای مطالعه از لامپ‌های 150 واتی استفاده کنید.

4-  پیش از خرید چراغ‌ مطالعه، حتما ارتفاع و سایز کلاهک چراغ را اندازه‌گیری کنید تا لامپ چراغ از زیر آن مشخص نباشد. زمانی که لامپ از زیر کلاهک پارچه‌ای چراغ نمایان ‌شود نور به خوبی به اطراف نمی‌تابد و سایه خودلامپ هم مشخص می‌شود. یکی از اصول نورپردازی، خلق کمترین سایه‌ها هنگام مطالعه است چرا که ایجاد سایه‌ها موجب خستگی چشم می‌شوند.

5- چراغ‌های مطالعه باید حدود 17 سانتی‌متر از منبع محیط کاری فاصله داشته‌ باشند تا روشنایی این چراغ‌ها مفید واقع شود.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که در کنار روشنایی اتاق، باید نیازهای شخصی خود را نیز پیش از خرید در نظر بگیرید. افرادی که از ضعیفی چشم یا بیماری هایی مانند آب مروارید رنج می برند به نور بیشتر برای مطالعه نیاز دارند. درست است که انتخاب چراغ مطالعه بستگی به سلیقه شما دارد اما سعی کنید با در نظر گرفتن نکاتی که برای شما ذکر کردیم، سلامت خود را حفظ کنید. سلامتی شما از همه چیز مهم تر است.